Proc My PZ 21

Za devatero horami a devatero řekami…

Ne, kdepak, žádné pohádky! Jen čistou pravdu:

Psal se rok 2006, květen, měsíc mých narozenin. Spolu s mým tehdejším společníkem jsme právě založili firmu BNS Trade, kterou jsem později, už jako jediný vlastník, přejmenoval na TORUMIA s.r.o. Začali jsme tehdy do Česka a na Slovensko dovážet přípravky na obuv, vložky do bot a další věci, které má mít každá správná prodejna s obuví v nabídce. Chvíli nato mne oslovil jednatel a+w shoes KG (dnes už přejmenované na JANA shoes), jedné z dceřiných značek obuvnického holdingu Wortmann. Patří do něj m.j. i značka Tamaris. Prý že hledají šikovného zástupce a to že mám být já, jak si ráčili osobně ověřit již dříve.

Sem patří menší vsuvka – od roku 1996 jsem pracoval u značky Tamaris (rodinný poklad holdingu Wortmann), kterou dodnes zastupuje moje tehdejší kolegyně. Protože mě pravidelně brávala do Německa na představení kolekce a na veletrhy, s hodně lidmi z centrály jsem se znal osobně – možná jsem si je získal svým smyslem pro německý humor (zděděným snad po mé berlínské prababičce).

Sezónu podzim/zima 2006 jsem bral jako zahřívací kolo a v lednu 2007 už jsem jel na plný plyn. Ten čas tak letí!

Oto Dostál
TORUMIA s.r.o.

Příběh JANA shoes

Píše se rok 2000, poslední rok starého milénia. Vzniká a+w shoes, společný podnik značek ara a Wortmann. Novorozenec dostává od rodičů do vínku od každého to nejlepší – od ara pohodlí, od Wortmann zase módu a rozumnou cenu. Objevuje se značka obuvi JANA. Komu je určena, je jasné. Zákaznice, která ráda nosila Tamaris, se poohlíží po něčem širším a pohodlnějším. Jehlové podpatky posílá do historie; teď potřebuje boty, ve kterých „to dá“ celý den. Možná ji také začínají občas pobolívat nohy, a podpatky už nosí jen do divadla. Zároveň chce mít moderní boty, vždyť se ráda hezky obléká a těší ji, když se po ní muži ohlédnou. Ano, to je typická zákaznice značky JANA. Obchodní schůzky, porada s týmem, celý den před katedrou… Doplňte si sami, jakým výzvám musí vaše nohy čelit.

Když bylo a+w shoes krásných jedenáct roků, zpřísnily se v Německu zákony. a+w shoes si teď musí vybrat, u kterého z „rodičů“ zůstane, a rodiče se domlouvají, že zůstane u Wortmann. A kde není ara, tam není ani důvod k „a+w“. Tak se z kukly a+w shoes vylíhl motýl JANA shoes, létající, teď už výhradně, pod křídly Wortmann KG.

Pro ty z vás, kdo to máte rádi stručně, prosím:

2000: firmy ara a Wortmann zakládají a+w shoes KG
2000: startuje prodej v Německu, Rakousku a Švýcarsku
2004: JANA jde do Nizozemska a Belgie, následují N, SE a FIN, GB, IRE a F… Ani se to sem všechno nevejde
2007: Zastoupení v Česku a na Slovensku!
2011: kvůli novým zákonům přebírá Wortmann podíl od ara; přejmenování na JANA shoes
2012: v Moskvě vzniká JANA Vostok, značka pro Ruskou federaci
2013: dokončeno supermoderní logistické centrum v sídle značky v německém Detmoldu. Jen 120 sekund trvá, než na jedné straně složí boty z jednoho kamionu a na druhé straně haly je naloží na jiný. Během toho se karton i proclí, zváží, změří a polepí etiketou. Možná je to největší botník Evropy – má kapacitu 4,5 mil. párů obuvi a denně zvládne naskladnit a vyskladnit na půl milionů párů obuvi.
2014: představení Jana Retail Concept
2015: ten dva roky starý sklad je potřeba zvětšit, naštěstí se na to myslelo už při plánování
2016: první kolekce nově založené prémiové značky BE NATURAL
2017: přejmenováváme se (obchodní zastoupení pro ČR a Slovensko), místo BNS Trade nově TORUMIA s.r.o.
2018: výrazně rozšiřujeme řadu RELAX se speciálně změkčeným došlapem pod patou
2019: ze samostatné značky Softline se stává Jana Softline, tedy nová linie pod logem Jana
2020: ze značky BE NATURAL se stává Jana Select, nová linie pod logem Jana; Jana přichází s modely vyrobenými z recyklovaných PET lahví

V roce 2015, kdy JANA slavila patnácté narozeniny, jste ji našli ve více než čtyřiceti zemích světa, u 28 obchodních zástupců. Dnes, když JANA slaví plnoletost, je i za oceánem. Slušný výkon, že?

Pohodlí

Naši návrháři stále vymýšlejí, jak to udělat, aby JANA sedla pokud možno každé noze. Řešením jsou různé vychytávky. Poznáte je podle lístečků, které se houpou na botě, když ji v prodejně vezmete do ruky. Zkuste do boty zapíchnout prst – uvidíte, že je měkká. Zkuste ji ohnout – půjde to snadno. Soft Flex, Jana Relax, vyjímatelná stélka… to je to, proč ji chtít. Těch vychytávek je mnohem více, jak se dozvíte zde.

Všechny modely kolekce Jana shoes jsou v trochu větší šířce, než se vyrábí bežná obuv. Proto je značíme jako "comfort fit, jsou prostě pohodlné. Běžné boty mají šířku „F“, která se většinou ani neuvádí, Jana má většinu kolekce v šířce "H", a jen pár modelů ve střední šířce „G“ (už to je tedy širší obuv). U jiných značek najdete i další písmena abecedy, ale zákaznic, které potřebují až takto široké boty, je opravdu málo a chodí do zdravotních speciálek.

Jedna z mála věcí, které u JANA nenajdete, jsou vysoké podpatky. Výška kolem 7 cm je už strop, a tu ještě najdete jen u bot, které jsou vepředu na platformě (rozdíl mezi přední a zadní částí boty je tak menší, než vypadá). Pohodlná a zdravotně nezávadná obuv je naše parketa, ne jehlové podpatky.

Už se toužíte podívat na boty? Fajn, jen do toho: KOLEKCE